Co to jest? Jak z tym żyć i nie zwariować?
czwartek Październik 19th 2017

Zmiany czynników ryzyka miażdżycy przed i po leczeniu L-tyroksyną – artykuł

Cel badania:
Odpowiedź na pytanie czy istnieją jakieś różnice w funkcji nerek, poziomu lipidów, witaminy B12, kwasu foliowego i homocysteiny przed i po leczeniu pacjentów z niedoczynnością tarczycy.

Opis badania:
Badanie przeprowadzono na grupie 54 osób (47 kobiet i 7 mężczyzn) z pierwotna niedoczynnością tarczycy. Oznaczano im poziom TSH, fT4, homocysteiny, cholesterolu całkowitego, trójglicerydów, LDL, HDL, kwasu foliowego, witaminę B12 przed i po rozpoczęciu leczenia L-tyroksyną.

Wyniki:

  1. homocysteina jest wyższa u chorych z niedoczynnością tarczycy (9,67+/-5,24mmlo/l), niż u osób z eutyrozą (8,17+/-3,38mmol/l).
  2. GFR jest niższy przed leczeniem, przyjmowanie L-tyroksyny polepsza pracę nerek.
  3. Po wprowadzeniu leczenia wzrasta stężenie kwasu foliowego, ilość witaminy B12 nie zmienia się.
  4. Także po rozpoczęciu leczenia zmniejsza się poziom lipidów we krwi.

Wnioski: Niedoczynność wpływa na wzrost stężenia homocysteiny, lipidów i kreatyniny. Wprowadzenie leczenia u tych pacjentów zmniejsza ryzyko choroby miażdżycowej.

Na podstawie artykułu:Kutluturk F, Yuce S, Tasliyurt T, Yelken BM, Aytan P, Ozturk B, Yılmaz A., Changes in metabolic and cardiovascular risk factors before and after treatment in overt hypothyroidism., Med Glas (Zenica). 2013 Aug;10(2):348-53.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23892857

 

Słowniczek:

  • homocysteina – aminokwas siarkowy, uważany jest u ludzi za niezależny czynnik ryzyka rozwoju m.in. zmian miażdżycowych, zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, zmian zakrzepowych. Prawidłowe wartości mieszczą się w granicach 5 – 15 µmol/l (więcej:
    http://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/summary/summary.cgi?cid=778
  • GFR = Współczynnik przesączania kłębuszkowego, (GFR, z ang. glomerular filtration rate) – ilość osocza przefiltrowana w jednostce czasu przez kłębuszki nerkowe do tzw. moczu pierwotnego. Zwykle podawany jest w ml/min lub w ml/(min×1,72m²) (czyli po przeliczeniu na standardową powierzchnię ciała). Współczynnik GFR pozwala na ocenę stopnia wydolności nerek. Prawidłowy GFR wynosi ≥ 90 ml/(min×1,72m²)
  • miażdżyca:

 

Komentuj