Co to jest? Jak z tym żyć i nie zwariować?
czwartek Październik 19th 2017

Legendy Bułgarii

1. Legenda o tym skąd w Bułgarii wziął się piękny, złoty piasek…

Dawno, dawno temu, kiedy ani Was ani mnie nie było jeszcze na świecie, na morzach i oceanach grasowały hordy dzikich piratów. Po jednej ze zwycięskich bitw na morzu, piraci zakopali na wybrzeżu Bułgarii, nieopodal Warny, ogromną ilość swych skarbów. Wśród bogactw przeważało złoto i klejnoty. Matka Natura zezłościła się na piratów i chcąc ukarać ich za pychę i wielokrotne rabunki, rozkruszyła wszystkie zakopane głęboko pod ziemią skarby. Ze złotego kruszcu powstał cudowny, złocisty piasek, który Matka Natura rozsypała na północ od Warny, tworząc szerokie piaszczyste plaże.

2. Legenda o powstaniu Bułgarii

Dawno, dawno temu, kiedy Bóg stworzył świat wezwał swojego zaufanego Anioła i nakazał mu sprawiedliwy podział ziem. Sam Bóg nie mógł się tym zająć, bo bardzo zmęczyło go dzieło stworzenia i chciał odpocząć. Anioł zabrał się ochoczo do roboty. Skrupulatnie mierzył, liczył i sprawiedliwie obdzielał ziemią poszczególne narody. Swój kawałek świata otrzymały wszystkie ludy i plemiona. Podzielona została także Europa – Włosi dostali górzysty but, Anglicy deszczową wyspę, a Polacy pola i łąki nad Wisłą. A gdy już Anioł skończył pracę i wszystko zostało już podzielone ujrzał Bóg samotnie stojącego człowieka i zapytał go czemu jest taki smutny. Ów człowiek odpowiedział, że nie ma gdzie pójść, bo wszystkie ziemie zostały już rozdane i dla niego nic nie zostało. Stwórca wzruszył się losem biednego człowieka i podarował mu Bułgarię. „W sumie, miałem ją sobie zostawić, bo to najpiękniejszy kawałek Ziemi, ale weź proszę” – rzekł. I tak oto mały skrawek ziemi, jaki zajmuje Bułgaria stał się prawdziwym rajem na Ziemi.

3. Kilka słów o bułgarskim kiwaniu głową

Kiwanie głową pochodzi z czasów, kiedy Bułgaria znajdowała się pod jarzmem tureckim. W czasach niewoli, Bułgarom zakazana była budowa cerkwi z dzwonami. Pewnego razu, kiedy mały oddział wojsk tureckich przejeżdżał przez wieś, postanowił zatrzymać się na krótki postój. Ich uwagę przyciągnęła duża obora, był to do połowy wkopany w ziemię budynek, w sumie nic szczególnego. Turcy postanowili, że wejdą, domownicy ich należycie ugoszczą i wezmą jakieś bydlę. Jednak kiedy weszli do obory zobaczyli, że w środku znajduje się pełno ludzi (odprawiana była liturgia, obora w istocie była cerkwią), Turcy zrozumieli co się dzieje i rozpoczęli rzeź na tych, którzy próbowali się bronić. Pozostali, którzy nadal byli żywi zostali wyprowadzeni na zewnątrz, gdzie zaczęli zbierać się pozostali Turcy i mieszkańcy wsi. Kiedy oprawcy opierali na gardle Bułgara broń pytając czy przyjmuje wiarę muzułmańską i założy turban. Pierwsi, którzy byli poddani próbie przejścia, wykrzykiwali „NE” (NIE) i kiwali głową z boku na bok. Taki ruch pozbawiał ich życia. Kolejni mieszkańcy zorientowali się i kiedy jatagan znajdował się na ich gardle, kiwali głową do dołu i mówili NE. Stąd pochodzi odwrotne kiwanie (na dół na NE (nie), na boki na DA (tak). Bułgarzy zmienili sposób potakiwania głową dlatego, aby Turkom mówili DA (tak), a w istocie w sercach mówili swojemu Bogu NE (nie).

Komentuj